powrót do listy

Krokus Chem wspólnie z kadrą menedżerską kupił firmę LOTOS Parafiny

Fundusz private equity zarządzany przez Krokus PE zrealizował transakcję typu lewarowanego wykupu menadżerskiego spółki LOTOS Parafiny. Firma będzie kontynuowała działalność pod nową nazwą – POLWAX.

Transakcja polegała na zakupie 100% udziałów od dotychczasowego właściciela - Grupy LOTOS S.A. Obecnie właścicielem Spółki jest Krokus Chem Sp. z o.o., w której swoje udziały posiada Fundusz Nova Polonia Natexis II oraz kadra menadżerska LOTOS Parafiny.

– To była kluczowa decyzja zarówno dla byłego Właściciela jak i całej kadry menedżerskiej. Proces nie był łatwy dla nikogo z nas, ale było warto spróbować. Mamy motywację, dalszą wizję rozwoju a przy finansowym wsparciu Funduszu z optymizmem patrzymy w przyszłość.– powiedział Dominik Tomczyk, prezes LOTOS Parafiny.

– To jest inwestycja w lidera w branży, spółkę o stabilnym biznesie, posiadającą zdolność do generowania gotówki. Zarząd jest doświadczony i posiada przekonywującą strategię rozwoju Spółki, nakierowaną na nowe rynki i rozwój innowacyjnych produktów. - powiedział Witold Radwański, prezes Krokus PE.

LOTOS Parafiny jest największym polskim i jednym z wiodących w Europie, producentem i dystrybutorem parafin rafinowanych i odwanianych, jak również znaczącym producentem świec i zniczy. Spółka posiada dwie fabryki zlokalizowane w Jaśle i Czechowicach-Dziedzicach. W 2011 roku Spółka wygenerowała przychody w wysokości 270 mln PLN.

 Będąc częścią Grupy Kapitałowej LOTOS S.A. spółka pozyskała wartościowy know-how, umożliwiający projektowanie efektywnych procesów produkcyjnych oraz dywersyfikację oferty produktowej. Wyroby LOTOS Parafiny znajdują liczne zastosowania w przemyśle m.in. drzewnym, gumowym, papierniczym oraz w procesie produkcji nawozów sztucznych. Spółka, wykorzystując osiągnięcia własnego biura badań i rozwoju, koncentruje się na tworzeniu innowacyjnych produktów dla innych gałęzi przemysłu, co umożliwia jej ekspansję na nowe rynki zbytu.

Dezinwestycja udziałów w spółce LOTOS Parafiny przez Grupę LOTOS S.A. wynika z realizowanej przez koncern strategii, zakładającej koncentrację aktywności na działalności podstawowej oraz optymalizację portfela posiadanych aktywów z możliwością sprzedaży aktywów niezwiązanych z działalnością podstawową.

Krokus PE zarządza funduszem private equity Nova Polonia Natexis II, inwestującym w polskie małe i średnie firmy prywatne. Fundusz dostarcza kapitału szybko rozwijającym się przedsiębiorstwom oraz finansuje wykupy firm, w tym wykupy menedżerskie. Kapitał NPN II wynosi 100 mln Euro. NPN II jest czwartym funduszem, którym zarządzają wspólnicy Krokus Private Equity.

Doradcą Grupy LOTOS S.A. w procesie transakcji byli: Espirito Santo Investment Bank oraz CMS Cameron McKenna.

Spółce Lotos Parafiny doradzali: BTFG Advisory oraz Kancelaria Gessel, Koziorowski Sp.k..


powrót do listy