Polwax S.A. to jeden z największych w Polsce oraz jeden z europejskich liderów rynku parafinowego, producent i dystrybutor rafinowanych i odwanianych parafin, wosków oraz produktów komponowanych na bazie parafin.
Spółka rozpoczęła swoją działalność w styczniu 2012 roku, ale jej początki sięgają roku 1999. Przez ponad 20 lat, dzięki wysokiej i stabilnej jakości wyrobów, zastosowaniu nowoczesnych procesów technologicznych, dostosowaniu oferty do indywidualnych potrzeb klienta, jak również własnemu zapleczu badawczo-rozwojowemu, Polwax S.A. osiągnął ugruntowaną pozycję w wielu segmentach gospodarki.
Firma systematycznie dokonuje zmian w portfolio asortymentowym, coraz bardziej kładąc nacisk na rozwój produktów przeznaczonych dla przemysłu, w tym m.in. produktów z sektora nawozów sztucznych, produktów przeznaczonych do kontaktu z żywnością w procesach produkcji i pakowania artykułów spożywczych, emulsji i wosków dla przemysłu drzewnego i meblarskiego, a także środków zabezpieczania roślin czy specyfików dla przemysłu gumowego.
Spółka stawia na rozwój nowoczesnych specyfików parafinowych dla przemysłu, jednocześnie nie zapominając o znaczeniu rynku świecowo-zniczowego. Dlatego od wielu lat w Zakładzie Produkcji Świec i Zniczy zlokalizowanym w Czechowicach-Dziedzicach produkowane są znicze oraz świece wolnostojące, jak również zalewane w pojemnikach o różnych kształtach, rozmiarach i kolorach.
Polwax S.A. jest firmą, która myśli ekologicznie i troszczy się o środowisko. Wszystkie instalacje oraz procesy produkcyjne w sposób bezpieczny oddziałują na środowisko. Dzięki dostępowi do własnych laboratoriów firma gwarantuje produkcję dobrych jakościowo i bezpiecznych dla odbiorców towarów.
Wizja i misja
To, co wyróżnia Polwax S.A. na rynku parafin to m.in. polski rodowód, innowacyjność, profesjonalizm oraz gotowość do zmian i ciągłego rozwoju. Działania Spółki kierowane są w taki sposób, aby firma stała się liderem innowacyjnych przemysłowych specyfików parafinowych.
Misja firmy Polwax S.A. to nieustanne rozwijanie portfolio o innowacyjne produkty parafinowe oraz utrzymanie stabilnej jakościowo oferty. Dzięki nieustannym inwestycjom w nowe technologie i rozwiązania, Spółka konsekwentnie realizuje potrzeby Klientów. Jednocześnie dąży do zapewnienia bezpieczeństwa i satysfakcji pracowników oraz troszczy się o środowisko naturalne.
Zintegrowany System Zarządzania
Wdrożony w POLWAX S.A. Zintegrowany System Zarządzania obejmuje swoim zakresem wymagania norm:
- PN-EN ISO 9001:2015 – Systemy zarządzania jakością, zapewniający zdolność do dostarczania wyrobów i usług spełniających wymagania klienta
- PN-EN ISO 14001:2015 – Systemy zarządzania środowiskowego, którego głównym zadaniem jest wspomaganie działań związanych z ochroną środowiska, z zapobieganiem i łagodzeniem niekorzystnego wpływu działalności Spółki na środowisko
- PN-ISO 45001:2018-06 – Systemy zarządzania BHP, zapewniający podejmowanie stałych działań na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników, zapobiegania incydentom, w tym wypadkom i chorobom zawodowym
- PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02 – Ogólne wymagania dotyczące działalności laboratoriów, które potwierdzają kompetencje w zakresie realizowanych pomiarów, badań oraz wzorcowań. Zapewniają jednolite standardy działań (zakres akredytacji nr AB-391)
Władze spółki






Wojciech Hoffmann jest absolwentem Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Filologii Romańskiej. Ukończył liczne szkolenia z zakresu zarządzania, sprzedaży oraz komunikacji.
Wojciech Hoffmann od 2011 do grudnia 2021 roku pełnił funkcję Prezesa Zarządu, Dyrektora Generalnego Spółki „Lentex” S.A. z siedzibą w Lublińcu, od grudnia 2021 roku pełni funkcję Członka Zarządu Dyrektora ds. Restrukturyzacji i Inwestycji Strategicznych w „Lentex” S.A.
Doświadczenie zawodowe początkowo zdobywał w firmie Intermarche, w której w latach 1995 – 1999 realizował swoją ścieżkę kariery od tłumacza do Dyrektora Handlowego. Następnie w latach 1999 – 2005 pracował w spółce Castorama Polska, w której zajmował stanowiska: Dyrektora Hipermarketu, Dyrektora Regionalnego, Szefa Projektu Brico-Depot oraz pełnił funkcję Członka Rady Dyrektorów. W latach 2005 – 2009 związał się z firmą Epicentr w Kijowie, w której pracował na stanowisku Dyrektora Wykonawczego ds. Handlu i Funkcjonowania Sieci oraz jako Członek Rady Dyrektorów.
W latach 2009 – 2017 prowadził własną firmę pod nazwą Consulting WH Wojciech Hoffmann realizując usługi doradztwa na skalę międzynarodową w obszarach doskonalenia konceptu hipermarketów budowlanych i tworzenia sieci sklepów, weryfikacji kadry kierowniczej, oceny i rozwoju gamy produktów.
Posiada duże doświadczenie w pełnieniu funkcji w Radach Nadzorczych, m.in. w spółce „Baltic Wood” S.A. z siedzibą w Jaśle, spółce „Gamrat” S.A. z siedzibą w Jaśle, spółce Novita S.A. z siedzibą w Zielonej Górze oraz spółce Przedsiębiorstwo Tworzyw Sztucznych „Plast-Box” S.A. z siedzibą w Słupsku. Obecnie jest Przewodniczącym Rady Nadzorczej Gamrat S.A. ( wcześniej członkiem Rady Nadzorczej od października 2021r).
Zgodnie z Oświadczeniem złożonym Spółce Wojciech Hoffmann spełnia warunki niezależności Członka Rady Nadzorczej o których mowa w zasadzie 2.3 zawartej w dokumencie dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW 2021.
Pani Anna Wojciechowska ukończyła specjalność Finanse i Rachunkowość na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach (rok ukończenia 2008).
Ukończyła także liczne szkolenia z zakresu prawa bilansowego i podatkowego oraz zarządzania. Posiada uprawnienia Biegłego Rewidenta.
Od stycznia 2022 roku pełni Funkcję Członka Zarządu, Dyrektora Finansowego w Spółce Lentex S.A.
W spółce Lentex była zatrudniona od grudnia 2017 roku na stanowisku Zastępcy Głównej Księgowej, a od kwietnia 2018 roku na stanowisku Głównej Księgowej.
W latach 2008 – 2017 pracowała w spółce BDO Sp. z o.o., zajmując kolejno stanowiska od Asystenta do Senior Managera.
Zgodnie z Oświadczeniem złożonym Spółce Pani Anna Wojciechowska spełnia warunki niezależności Członka Rady Nadzorczej o których mowa w zasadzie 2.3 zawartej w dokumencie dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW 2021.
Krzysztof Wydmański zdobywał wykształcenie na Akademii Ekonomicznej w Katowicach, Wydział Zarządzania, kierunek: Zarządzanie Przedsiębiorstwem (1996).
Krzysztof Wydmański od 2014 roku pełni funkcję Dyrektora Zarządzającego w Firmie Handlowo – Usługowej Leszek Sobik – Grupa Unia Handlowa oraz od 2018 roku jest Członkiem Zarządu Fabryki Pił i Narzędzi WAPIENICA.
Od początku swojej kariery zawodowej i przez kolejne lata związany był z handlem – w latach 1994 – 1995 pracował jako przedstawiciel handlowy w firmie Kongres S.C. (dealer Pepsico), w latach 1996 – 1997 w Colgate Palmolive Poland Sp. z o.o., a następnie jako Area Sales Manager od 1997 do 1999 roku. W okresie od 1999 do 2003 roku zajmował stanowisko District Managera w Kompanii Piwowarskiej S.A. Tyskie Browary Książęce. Od 2003 do 2004 roku pracował w firmie Brauunion Polska Sp. z o.o. jako Sales Manager oraz Depo Manager, a w latach 2004 – 2005 jako Krajowy Kierownik Sprzedaży (Ukraina) w firmie Reporter Sp. z o.o. W kolejnych latach związał swoją karierę zawodową z firmą MPT Łakoć, w której w latach 2006 – 2008 pełnił funkcję Dyrektora Handlowego, a następnie w latach 2008 – 2014 zajmował stanowisko Dyrektora Generalnego w firmie MPT Łakoć Grupa MPT Sp. z o.o.
Od 2017 roku jest Członkiem Rady Nadzorczej w firmie „Lentex S.A.” z siedzibą w Lublińcu, która jest spółką notowaną na rynku regulowanym GPW.
Zgodnie z Oświadczeniem złożonym Spółce Krzysztof Wydmański spełnia warunki niezależności Członka Rady Nadzorczej o których mowa w zasadzie 2.3. zawartej w dokumencie Dobre Praktyki Spółek notowanych na GPW 2021.
Jest członkiem Komitetu Audytu. Posiada częściową wiedzę w zakresie branży w której działa Spółka.
Michał Wnorowski jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, kierunek: Menedżerski-Zarządzanie i Marketing oraz ukończył studia podyplomowe na Akademii Ekonomicznej w Krakowie dla pracowników Grupy PZU z zakresu ubezpieczeń i zarządzania.
Z rynkiem finansowym związany od 1995 roku. W latach 2012-2016 Dyrektor Inwestycyjny Zarządzający Portfelem Akcji Długoterminowych Grupy PZU, gdzie odpowiadał za największe projekty inwestycyjne w obszarze equity oraz koordynację inwestycji w tę klasę aktywów w całej Grupie PZU. Wcześniej wieloletni dyrektor zespołu analiz i nadzoru właścicielskiego w Grupie PZU odpowiedzialny m.in. za analizę i selekcję spółek do portfeli inwestycyjnych, a następnie nadzór nad spółkami portfelowymi (2005 – 2011).
Karierę zawodową zdobywał m.in.: (i) w PZU S.A. – Biuro Inwestycji Finansowych jako analityk rynku papierów dłużnych, (ii) w Fidea Management Sp. z o.o. – firma zarządzająca NFI Foksal S.A. jako analityk finansowy w pionie Restrukturyzacji i Nadzoru Właścicielskiego, (iii) w PZU S.A. – Biuro Inwestycji Finansowych jako Główny Specjalista w Wydziale Zarządzania Portfelem Akcji.
Michał Wnorowski jest ekspertem w dziedzinie corporate governance. Posiada doświadczenie w zakresie zarządzania projektami inwestycyjnymi, analizy rynkowej, analizy przedsiębiorstw i wyceny ich wartości, zarządzania portfelem papierów wartościowych oraz nadzoru nad procesami fuzji i przejęć. Jest Członkiem Stowarzyszenia Niezależnych Członków Rad Nadzorczych.
Obecnie jest niezależnym członkiem rad nadzorczych oraz członkiem komitetów audytu spółek giełdowych: PKP Cargo, Alumetal, Medicalgorithmics. Wcześniej zasiadał m.in. w radach nadzorczych oraz komitetach audytu spółek: Arteria, Voxel, Develia, Robyg, Enter Air, EMC Instytut Medyczny, Braster, Travelplanet.pl, Elektrobudowa, Armatura Kraków, ARM Property.
Zgodnie z oświadczeniem złożonym Spółce, Pan Michał Wnorowski spełnia kryteria niezależności członka Rady Nadzorczej, o których mowa w zasadzie 2.3 zawartej w dokumencie Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW 2021.
Adam Łanoszka jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, na którym uzyskał tytuł magistra ekonomii na kierunku Finanse i Bankowość (rok ukończenia 1999). Ukończył także na tej samej uczelni w 2004 roku studia podyplomowe w zakresie rachunkowości i finansów. Posiada Certyfikat Autoryzowanego Doradcy w ASO (nr 93/2011) wydany w 2011 roku przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. oraz Certyfikat Ministerstwa Finansów (nr 8562/2004) uprawniającym do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Adam Łanoszka rozpoczął swoją karierę w segmencie finansowym w Telekomunikacji Polska S.A., w której przez 10 lat był zatrudniony na samodzielnym stanowisku głównego planisty finansowego, będąc odpowiedzialny za płynność finansową spółki. Zdobywał doświadczenie zawodowe współpracując z instytucjami rynku finansowego: w latach 2010 – 2011 pełnił funkcję Wiceprezesa Zarządu w Domu Inwestycyjnym Taurus Sp. z o.o., pełnił również w latach 2012 – 2013 funkcję Prezesa Zarządu RUNICOM Corporate Finanse Sp. z o.o. oraz w tym samym okresie czasu funkcję Prezesa Zarządu Venturion Investment Fund S.A. W latach 2008 – 2010 doradzał Zarządowi InvestConGroup S.A., notowanej na GPW grupie kapitałowej, której zakres działalności obejmuje m.in. obszar inwestycji oraz doradztwa finansowego. Od marca 2022 pełni funkcję Prezesa Zarządu w Spółce Prymus S.A.
Adam Łanoszka pełnił funkcję Członka Rady Nadzorczej w spółce Invest Consulting S.A a także funkcję Wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej w spółce Prymus S.A. od 2013 roku do lutego 2022. Obecnie pełni funkcję Członka Rady Nadzorczej w spółce Mr Hamburger S.A. (od 2014 roku), Gamrat S.A. (od 2018 roku) i aktywnie uczestniczy w przedsięwzięciach związanych z rynkiem kapitałowych.
Zgodnie z Oświadczeniem złożonym Spółce Adam Łanoszka nie spełnia kryteriów niezależności Członka Rady Nadzorczej o których mowa w zasadzie 2.3. zawartej w dokumencie Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW 2021.